Külboka sérülések

külboka sérülések

Anya, rosszul ugrottam, kitört a bokám, nagyon fáj, bedagadt. Akkor miért nem szóltál a tanárnak, hogy küldjön orvoshoz? Most este hová menjünk? De anya! Torna óra után még nem volt ilyen rossz, csak délutánra kezdett jobban fájni.

A szülő gyakran találkozik ezzel a panasszal, ami az esetek nagy részében egy éjszakai hűtéssel, fájdalomcsillapító krémezéssel, pihenéssel elmúlik.

Mi van, ha nagyon duzzadt az a boka, nagyon fáj, vagy a panaszok néhány nap alatt nem múlnak el?

Először is, a boka nem kitörik, hanem betörik. A sérülés ugyan is úgy történik, hogy rossz mozdulat kapcsán a boka befelé fordul, és a külboka rendszer csontos, vagy szalagos része sérül.

A külbokát alkotó csontok töréseit most nem taglaljuk. Ez nagyobb gyermekeknél fordul elő és általában akkora fájdalommal jár, hogy a gyermek gyorsan orvoshoz kerül. Ezen kívül a szorosan vett külboka sérülésektől meg kell különböztetnünk az V. lábközép csont bázis törését, ami a rajta tapadó ín húzása miatt gyakran el is mozdul.

Jelen írásban a külboka szalagrendszerének és tokjának a sérüléséről, szakadásáról lesz szó.

Itt egy legyezőszerűen szétterülő szalagrendszerről van szó, melynek van két fő tartó komponense. Az egyik a külbokától a sarokcsontig, a másik a külbokától az ugrócsontig húzódik. Ezek a szalagok biztosítják a boka stabilitását, s megakadályozzák, hogy a bokavillában előre, vagy befelé csúszhasson a láb a boka mozgása közben.

Ezeknek a szalagoknak a részleges, izolált, vagy teljes szakadása okozza a boka különböző fokú instabilitását, és befolyásolja a gyógyulás minőségét és az ellátás milyenségét. Általában a boka rögzítése megfelelő gyógyuláshoz vezet, de súlyosabb sérülésnél a műtéti kezelés is szóba jön.

20-30 évvel korábban a külboka szalag szakadásait műtétileg, a szalagok varratával és gipszrögzítéssel kezelték. Jelenleg a kezelés fő vonala kevésbé operatív, inkább a külön fajta bokarögzítő bracek használatosak. Előnyük, hogy nincs műtéti megterhelés, a gyógyulási eredmények pedig nem rosszabbak a műtétinél.

A bokaszalagok, illetve szalagrendszer szakadásának mértéke szabja meg a terápiát.

Ha teljes instabilitással jár, vagy a bokaszalag a külboka csúcsát letépi, az az letöri a helyéről, még mindig a műtéti rögzítés a választandó.

Ha ez nincs, de lényeges duzzanattal jár a szakadás, általában néhány napra, a duzzanat csökkentésének gyorsítására, a végtag nyugalomba helyezésére gipszrögzítést alkalmazunk. A duzzanat csökkenése után boka rögzítő műanyag síneket alkalmazunk, melyekben a teljes terhelés fokozatosan elérhető. A szalagok gyógyulási ideje felnőtt korban 6 hét. A gyermek korától függően ez csökkenhet 4 hétre.

Miért fontos ezt tudni?

A gyógyulási idő azt jelenti, hogy hány hét rögzítés szükséges a teljes gyógyuláshoz. Ez alatt az idő alatt az ízületet rögzíteni kell a gyógyuláshoz szükséges helyzetben. Ha ez nem történik meg, nagy esély van arra, hogy a sérült szalagrendszer laza helyzetben hegesedik össze, és ezáltal a bokát stabilizáló funkciója lényegesen sérül. Tehát egy instabil, laza, gyakran beforduló boka ízület marad vissza.

gipszA korrekt gyógyuláshoz a megfelelő ideig és megfelelő módon történő rögzítés szükséges. Gipszrögzítéssel ez könnyen kivitelezhető, mert az 1 hét fekvő gipsz után a páciens kap még 3-5 hétre járógipszet. Ezt nem lehet levenni, a rögzítés biztosított. Viszont a boka ízület közben elmerevedik, a gipsz viselése kényelmetlen és nehéz, a higiénikus viszonyokról nem is beszélve.

A külön fajta bokarögzítő bracek levehetők, a láb megmosható, a boka ízület le-fel mozgásai kivitelezhetők. A bracek csak a kifelé-befelé mozgást gátolják meg. A szalagok megfelelő gyógyulásához ugyan is csak a kifelé-befelé mozgásokat kell gátolni. Tehát a megfelelő rögzítés a műanyag rögzítőkkel adott.

Mi van az idővel?

Az időfaktor sajnos az esetek nagy részében sérül, mert a braceket tisztálkodáshoz, vagy éjszakára leveszik, tehát a rögzítés megszűnik. Úgy járunk, mint a dévai várral, amit raktak nappal az reggelre leomlott. Ami gyógyult nappal a rögzítés alatt, az a levételkor szétszakad. A jó eredményhez pedig gyógyult szalagrendszer szükséges. Ez csak úgy biztosítható, ha a bokarögzítőt nem veszik le, hanem 4-6 hétig egyfolytában viselik. Ez nem hangzik túl jól, de lehet engedményeket tenni. Viselni természetesen 24 órán keresztül kell, de mosakodáshoz tehető engedmény. A rögzítő levételekor a lábat felfelé és kifelé kell húzni, mindaddig, amíg a bokarögzítő vissza nem kerül a helyére. Ezzel a trükkel a képződött hegszövet is megmarad, és a láb is megmosható.

Enyhébb esetekben a jó technikával felhelyezett rugalmas pólya néhány napos, vagy hetes használata is megfelelő gyógyuláshoz vezet.

A leírásból látható, hogy a külboka duzzanata az egyszerű rándulástól a műtétet igénylő szalagvarratig sok fajta sérülést takarhat, és emiatt az ellátása is különböző lehet. Érdemes orvoshoz fordulni, hogy a megfelelő diagnosztika után a gyermek a megfelelő ellátásban részesülhessen.

Dr. Novoth Béla

A cikk megosztását külön köszönjük!  ?

Irodalom:

  1. Ács G. Hargitati E. Gyermektraumatológia Medicina 2001.
  2. Cziffer Endre, Fröhlich Péter Gipsztechnika, ortézisek Modern Sérültellátásért Budapesten Alapítvány 1999.
  3. Lear L törések és luxusok a növekedési szakaszban Thieme: 1991.

Fotó:
Wavebreakmedia Ltd| Dreamstime.com

Segíts az információ terjesztésében. Oszd meg a cikket ismerőseiddel is!