A gyermekek esélynövelő szolgáltatásairól

gyermekek-eselynovelo-szolgaltatasai- illusztráció

A gyermekjóléti alapellátások részeként elsősorban hátrányos helyzetű, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekek, ill. szüleik részére érhetőek el a gyermekek esélynövelő szolgáltatásai. Egyik ilyen szolgáltatás ezek közül:

A Biztos Kezdet Gyerekház

A Biztos Kezdet Gyerekház célja, azon gyermekek egészséges fejlődésének elősegítése, támogatása, akik szociokulturális hátrányokkal küzdő családokban nevelkednek. Az óvodába még nem járó gyermekeknek biztosítanak különböző fejlesztéseket, kreatív foglalkozásokat, és segítik a szülőket szülői kompetenciájuk fejlődésében, valamint a társadalmi felzárkózást segítő prevenciós szolgáltatásokat biztosítanak.

A gyermekek részére nyújtott foglalkozások, programok, fejlesztések célja a gyermek sikeres óvodai beilleszkedése, valamint családjuk sikeres társadalmi integrációja.

Az intézmény célja, hogy a család és a tágabb környezet bevonásával, aktív részvételével elősegíthessék a hátrányos helyzetű gyermekek képességeinek minél teljesebb kibontakozását, ezáltal elősegítve a sikeres óvodai beilleszkedést.

A gyermekek részére a Biztos Kezdet Gyerekházakban olyan foglalkozásokat tartanak, ill. olyan programokat szerveznek, melyek elősegítik a gyermek képességeinek kibontakozását, ill. elősegítik szocializációját. A különböző játéklehetőségeken, kézműves foglalkozáson kívül szakemberek bevonásával (pl. gyógypedagógus) biztosítható a gyermek személyre szabott fejlesztése.

gyermekek-eselynovelo-szolgaltatasai- illusztráció

A gyermekházakban nem csak a gyermekek fejlesztése zajlik, hanem a szülők aktív bevonásán keresztül, ők is segítséget kapnak a gyermeknevelés kérdéseiben.
A szülők számára biztosíthatnak személyiség- és kompetenciafejlesztést célzó programokat is. A családok igényeinek megfelelően, különböző szakemberek bevonásával pl. védőnő, gyermekorvos, pszichológus általi tanácsadás biztosítható a szülők számára, ezáltal bővítve ismereteiket, elősegítve kompetenciájuk fejlődését a gyermeknevelés terén.


Szülőcsoportok során az anyukák, apukák egymásnak nyújthatnak segítséget, támogatást a felmerülő nehézségek megoldásában.
A gyermeknevelésen túl, szükség esetén a szülők egyéb problémák megoldásában is kérhetik a segítő szakemberek segítségét, pl. különböző ellátásokhoz, támogatásokhoz való hozzáférés érdekében.

Egy másik, hasonlóan a gyermekek fejlesztését célzó, prevenciós intézmény a:

gyermekek-eselynovelo-szolgaltatasai- illusztráció

Tanoda

A tanoda, hasonlóan a Biztos Kezdet Gyermekházakhoz, szintén elsősorban a hátrányos helyzetű gyermekeknek, illetve fiataloknak nyújt kreatív szabadidős tevékenységeket, fejlesztő foglalkozásokat, prevenciós szolgáltatásokat. Ezeket a programokat elsősorban a tanórai foglalkozásokat követően, valamint tanítási szünetekben nyújtják a fiatalok számára. Fontos feladatuk a gyermekek korrepetálása, fejlesztése a minél jobb tanulmányi eredmény elérése érdekében. A különböző tantárgyi felzárkóztatáson kívül, a tehetségek kibontakoztatását elősegítő foglalkozásokat is tartanak. Segítséget nyújtanak a fiataloknak az életpályájuk tervezésében is.

Természetesen nem csak a formális tanulásra, korrepetálásra helyezik a hangsúlyt, hanem alternatívát nyújtanak a gyermekeknek a szabadidő hasznos eltöltéséhez is, különböző sporttevékenységek, kirándulások, programok szervezésével, hagyományok ápolásával. A családi programok, rendezvények szervezése által a szülőket is bevonják a tanoda életébe, ezzel is elősegítve a szülő-gyermek kapcsolat erősödését. Ezeknek a programoknak a közösségépítésben is fontos szerepe van.
A tanodák a különböző szolgáltatásokat, programokat, prevenciós tevékenységeket a gyermekek szükségletei alapján, a helyi szinten elérhető szakemberekkel, intézményekkel együttműködve nyújtják.

Hol találhatóak ezek a szolgáltatások?

Hazánkban jelenleg kb. 180-190 db Biztos Kezdet Gyerekház, és kb. ugyan ennyi Tanoda működik. Mivel a gyermekjóléti alapellátások részeként nyújtott szolgáltatásokról van szó, a helyi Gyermekjóléti Szolgálatok felvilágosítással tudnak szolgálni ezen intézmények elérhetőségeivel, igénybe vételével kapcsolatban.


Burgondné Stomp Edit

Felhasznált irodalom:
1997. évi XXXI. törvény a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról
https://www.ksh.hu/stadat_files/szo/hu/szo0010.htm

Segíts az információ terjesztésében. Oszd meg a cikket ismerőseiddel is!