Fényvédelem gyermekkorban
A csecsemők vékony bőrük és fejletlen védekezőképességük miatt különösen védtelenek a napfény káros hatásaival szemben, ezért nagyon fontos a megfelelő fényvédelem.
Mik ezek a káros hatások?
A napfény pozitív hatásai mellett (pl. D-vitamin-előállítás) számos károsító hatással is rendelkezik. Rövid távú negatív hatása a túlzott napozás utáni bőrpír (napégés), a fokozott pigmentáció (barnulás) és a bőr átmeneti megvastagodása. Emellett az UV-sugárzás az immunrendszerben is változást okoz. Hosszú távon gyorsítja a bőr öregedését és a ráncok kialakulását, illetve sejtkárosító hatása révén növeli a bőrrák kialakulásának esélyét! Ezen felül hozzájárulhat bizonyos bőrbetegségek megjelenéséhez, vagy állapotuk romlásához is.
Hogyan lehet megvédeni a gyerekeket ezektől a káros hatásoktól?
Melyik módszer hatásos fényvédő gyermekeknek?
6 hónapos kor alatt
Ebben az életkorban a bőr még nagyon vékony, illetve kevés melanint (festékanyagot) tartalmaz, ami a későbbiekben bizonyos szintű védelmet nyújt az UV-sugárzás ellen. Emiatt a csecsemők bőre különösen érzékeny a napsugárzás káros hatásaira.
A 6 hónapnál fiatalabbakat mindenképpen óvni kell a napfénytől! Ebben az életkorban a fizikális módszereket javasolt előnyben részesíteni, ugyanis a vékony bőr miatt gyorsabb a felszívódás, azonban a szervezetbe kerülő anyagok, gyógyszerek lebontó/feldolgozó képessége még fejletlen. Ezért lehetőleg a karokat és lábakat is takaró, sűrű szövésű vagy UV-szűrős, világos színű ruhával, a babakocsin és autóban fényvédő napellenzőkkel, illetve arcot, fület, nyakat eltakaró karimás kalappal kell védeni a csecsemőt a napfénytől. Ha ezekkel a módszerekkel nem oldható meg a fényvédelem, akkor 6 hónapos kor alatt is fényvédő készítményt kell használni.
6 hónapos kor után
Ebben az életkorban már biztonsággal alkalmazhatók a fényvédő krémek, sprayk. Olyan fényvédőt kell választani, amely vízálló, minimum SPF 30-as faktorral rendelkezik, valamint UVA és UVB ellen is véd. A kémiai komponenseket is tartalmazó fényvédőket már 20–30 perccel azelőtt alkalmazni kell, hogy nap éri a csecsemőt, ugyanis ennyi idő szükséges a megfelelő hatás kialakulásához. Ezek után, ha víz éri vagy fokozottan izzad, azonnal, ezek hiányában 2 óránként javasolt a csecsemőt újra bekenni.
Emellett továbbra is fontos a világos, minél több bőrfelületet takaró öltözet, karimás kalap és napszemüveg használata, hiszen a magas faktorszámú fényvédők sem képesek 100%-ban kiszűrni az UV-sugarakat! Természetesen az ő esetükben is rendkívül fontos, hogy amikor a legintenzívebb a sugárzás – délelőtt 11 és délután 15 óra között –, ne tartózkodjanak a szabad ég alatt!
Mire érdemes ezeken kívül odafigyelni a fényvédő kiválasztásakor?
Az alkalmazott fényvédő lehetőleg döntően fizikai fényvédő komponenseket tartalmazzon, mert ezek a bőrön védőréteget képezve verik vissza a káros sugarakat (nem szívódnak fel a bőrbe). Érdemes arra is figyelni, hogy illatanyagokat és egyéb allergizáló összetevőket ne tartalmazzon a készítmény. 12 év alatt nem ajánlott az alkoholtartalmú fényvédők használata sem.
Érdemes a gyerekeket már féléves kortól rendszeresen bekenni, mert így kialakul bennük az UV-sugárzás elleni védekező szokás. Továbbá nagyon fontos, hogy a szülő is megfelelően védekezzen a napsugaraktól, jó példát mutatva gyermekeinek!
A gyermekek fényvédelmére vonatkozó javaslatok:
Soha ne égjen le!
- A bőr nem „felejt”: a sugárterhelés az élet során összeadódik
Ne napozzon!
Mindig használjon fényvédő krémet! A fényvédő gyermekeknek:
- UVA és UVB ellen is védjen
- Lehetőleg vízálló, legalább SPF 30-as legyen
- Gyermekeknek döntően fizikai fényvédő komponenseket tartalmazó, hipoallergén készítmény javasolt
- 20–30 perccel azelőtt kell alkalmazni, mielőtt a gyermek kimegy a szabadba
- A gyermeket vastagon kell bekenni vele, hogy valóban biztosítsa a szükséges védelmet
- Úszás vagy izzadás után azonnal, egyébként 2 óránként újra alkalmazni kell
Viseljen védőöltözetet!
- Sűrű szövésű, világos, hosszú ujjú ruhát
- Széles karimájú kalapot
- UV-szűrős napszemüveget
Keresse az árnyékot!
- Amikor csak lehet, legyen árnyékban!
- 11–15 óra között mindenképpen
- 1 év alatti csecsemők soha ne legyenek napon!
Víz, hó és homok mellett fokozott óvatosság szükséges!
- Visszaverik a napsugarakat és megnövelik a sugárzás erősségét
Kövesse az aktuális UV-indexet!
- Felhős napokon is lehet erős az UV-sugárzás, a fényvédelemről ilyenkor sem szabad megfeledkezni
Vigyen be megfelelő mennyiségű D-vitamint a szervezetébe!
Ha mégis túl sok napsugárzás éri a gyermeket:
- Igyon sok vizet!
- A kipirosodott területet langyos (nem túl hideg) vízzel történő hűtés után ápolja vizes alapú, hipoallergén, nyugtató hatású hidratáló készítménnyel!
- Fájdalom esetén adható vény nélkül kapható fájdalomcsillapító.
- Súlyos esetben (hólyagok, láz, fejfájás, kifejezett fájdalom stb.) forduljon orvoshoz!
- A teljes regenerálódásig ne érje napfény!
Dr. Veres Klára