Fiús anyukák nagy kérdései

fütyi tisztogatás

Megszületik a várva várt kisbaba, akit oly nagy örömmel várt a család. Az anyukákban pedig számtalan kérdés merül fel, ha fiú baba születik a családban.

Leggyakoribb kérdések közé tartozik, hogy vissza kell-e húzni a fitymát és milyen életkorban?

A fityma, más néven előbőr, a hímvessző bőrének makkot fedő része.

Hogy is kezdjük a fütyi tisztogatást, mire kell figyelni egyáltalán, és mikor vigyük az ezzel társuló problémákkal orvoshoz gyerekünket?

Ezzel kapcsolatban a szomszédtól, a játszótéren vagy egymástól próbálnak információkat szerezni az anyukák. Nehéz eldönteni mit tegyenek, mert mást mondanak a nagyik, mást a védőnő és a gyermekorvos.

Gyermek urológia osztályon dolgozom ápolónőként, ahol azt tapasztalom, hogy az ismeretek hiánya miatt, a legtöbb szülő szinte pánikba esik, ha felmerül bármilyen fütyi probléma.

Nincs olyan nap az urológiai rendelésen, hogy ne találkoznánk ezekkel a bajokkal: letapadás? szűkület? Legtöbb esetben csak egyszerű letapadásról van szó.

Először is azt kell tudni, hogy különbség van egyszerű letapadás és szűkület között.

Az egyszerű letapadás, amikor a magzati életben a fityma és a makk között kialakult sejtes összetapadás még nem oldódott fel. A fitymát túlnyomó részben egyáltalán nem vagy nem teljes mértékben lehet hátrahúzni.

Fitymaszűkület, amikor a szűk fitymagyűrű miatt a fityma nem húzható hátra a makk mögé.

Hogyan végezzük a hátrahúzást?

A baba megszületésekor a fityma teljes egészében hozzá van tapadva a makkhoz. Néhány hónapos korban a fityma magától kezd elválni a makktól, így a fütyi tisztogatás megkezdhető.
Ha a leválás nem történik meg 1-2 éves korig az sem jelent problémát, hisz ez egy fokozatos és lassú folyamat.

Amennyiben a fityma hátra húzható makk tisztán tartása napi rendszerességgel történjen. Óvatosan végezzük, mindig egy kicsit lejjebb tolni a fitymát, amennyit enged. Nem egyszerre az egészet, hogy ne okozzunk felesleges fájdalmat a babának. A nem megfelelő tisztítás komoly gondot okozhat. Ugyanis a fityma alatt felgyülemlő fehér színű, faggyú szerű váladék, az ún. szmegma, ha bomlásnak indul gyulladást okozhat.

Nagyon fontos hogy a hátrahúzást erőltetni nem szabad, hiszen a fityma berepedhet, ami hegesedést, igazi szűkületet okozhat.

Fütyi tisztogatás:

A szülőknek meg kell tanítani és rá kell szoktatni a kisfiúkat arra, hogy fürdéskor a fitymát hátrahúzva szappannal mossák meg alaposan a fütyijüket. Szobatisztaság kialakítása után rá kell őket szoktatni, hogy minden pisilésnél a fitymát húzzák hátra (ameddig a letapadás engedi) és pisilés végeztekor a bőrt húzzák vissza. Ezáltal elkerülhető az újbóli letapadás. Fontos, hogy pisilés után töröljék meg a fütyijüket, itassák fel a rajta maradt vizeletcseppeket, mert a fityma alá került baktériumok gyulladást okozhatnak.

Fentieken kívül a következőkre kell a fiús anyukáknak figyelni!

Időnként meg kell figyelni hogy a baba hogyan pisil, a vizelet ürítés akkor normális ha legalább egy gyufaszálnyi vastagságban folyik a vizelet

Mikor menjünk orvoshoz?

Ha a vizelet csepegve távozik vagy vékony sugarú, ha a fitymazsák pisiléskor megduzzad.

Szűkület esetén mi a megoldás?

4-5 éves korban kisebb szűkületnél kortikoszteroid tartalmú kenőcs használatával és a fityma gyengéd tágításával 70-80% -ban jelentős javulást érhetünk el.

A kenőcsöt orvos írja fel, amelyet naponta kétszer 3-4 hétig vékony rétegben kell kívülről az előbőrbe masszírozni.
Amennyiben ez hatástalannak bizonyul, akkor csak a műtéti megoldások jöhetnek szóba, az elváltozások súlyosságától függően a fitymaplasztika ill. körülmetélés történhet.

Ezeket a beavatkozásokat altatásban végzik. Mindenről részletes felvilágosítást kapnak az aneszteziológiai ambulancián. Műtéti megoldásokról pedig az urológus orvos tájékoztatja a szülőket. Egynapos kórházi bent tartózkodást igényelnek a beavatkozások. Műtét után tíz napig az ülőfürdőt kerülni kell. Műtéti terület Betadine oldattal való öblögetése szükséges napi egy-két alkalommal.

Végezetül azt tanácsolom, ha bármilyen kérdés merül fel Önökben, ha bármilyen probléma adódna „fütyitéren” bátran keressenek meg egy szakembert, egy gyermekurológust, aki készséggel válaszol a fiús anyukák nagy kérdéseire!

Horváth Viola

Forrás:
Dr. Merksz Miklós: Gyermekurológia
Dr. Maródi László: Gyermekgyógyászat

Fotó: pixabay.com/Bess-Hamiti

Segíts az információ terjesztésében. Oszd meg a cikket ismerőseiddel is!