Szamárköhögés

SZAMÁRKÖHÖGÉS ILLUSZTRÁCIÓ

A pertussis vagy más néven szamárköhögés nagy kontagiozitású betegség. Korokozója a Bordetella pertussis nevű gram negatív coccobacillus. Cseppfertőzéssel terjed, köhögés, tüsszentés útján vagy a beteg emberrel való egy légtérben való huzamosabb ideig való tartózkodás során.  Forrása a tünetmentes hordozó és a beteg. Az orrgaratnyálkahártyához tapad és ott szaporodik.

A COVID-19 járvány óta számos országban észlelhető a pertusis fertőzés számának emelkedése.

Milyen tünetei vannak a betegségnek?

A lappangási idő 7-től 10 napig jellemző, de 6-tól 20 napig is tarthat. A tünetek megjelenése függ a beteg életkorától és az immunitásától (oltottság és korábban átvészelt fertőzés).

A betegség klasszikus megjelenését köhögési rohamok jellemzik, amelyet hangos szamárordításszerű belégzés és gyakran hányás követ. A klasszikus megjelenés főleg 10 év alatti, oltatlan korosztályra jellemző, de előfordulhat oltott gyermekeknél és felnőtteknél is. A 4 hét alatti csecsemőknél kifejezetett tünetekre szamíthatunk és gyakrabban alakulhatnak ki szövődmények is.

A betegség jellemzően három szakaszból áll:

catarrhalis (hurutos), paroxysmalis és oldódási szakasz.

A catarrhalis (hurutos) szakasz felső légúti hurutos betegséghez hasonló, enyhe köhögéssel, vizes orrfolyással, orrdugulással jár. Láz nem jellemző, de hőemelkedés előfordulhat.

A paroxysmalis szakaszban a felső légúti hurutos tünetek csökkennek, de a köhögés súlyosbodik. A köhögési rohamok között a gyermek öklendezhet, cyanotikussá válhat és kapkodhat a levegő után. A köhögési rohamok gyakran hányásba torkolhatnak. A rohamok spontán oldódhatnak vagy külső ingerre enyhülhetnek. A paroxysmalis szakasz 2-től 8 hétig is eltarthat. A köhögési rohamok az első két hétben gyakoribbá válnak, változatlan intenzitással jelentkeznek a 2-3. héten, majd fokozatos csökkeni kezdenek.

Az oldódási szakaszban néhány hét alatt a köhögési rohamok gyakorisága és intenzítása fokozatosan csökken majd megszűnik. Ez a szakasz 3-6 hétig is elhúzódhat.

szamárköhögés illusztráció

Milyen szövődmények lehetnek?

Életet veszélyeztető szövődményei főleg csecsemő és kisdedkorban fordulnak elő. Leggyakrabban előforduló szövődménye a tüdőgyulladás, az apnoe (légzéskimaradás), aspiráció. A gyakori hányások és a táplálási nehezítettség miatt kiszáradás és súlyvesztés is előfordulhat. Ritkán előforduló szövődmények lehetnek a légmell, hypoxiás encephalopathia, görcsállapot, agyvérzés, a köhögési roham kapcsán idősekben bordatörés.

Hogyan diagnosztizájuk a szamárköhögést?

Valószínű a kórisme, ha több mint két hete tartó rohamokban jelentkező, hányásig/apnoeig fokozódó köhögés zajlik. A korai szakaszban a korokozó kimutatása orrváladék mintából történik, tenyésztéssel vagy PCR vizsgálattal. A késői szakaszban szerológiai vizsgálatokat lehet végezni.  Amennyiben a tünetek már több mint két hete zajlanak, úgy szerológiai vizsgálat is indokolt lehet, ilyenkor a savópár pertussistoxin ellenes IgG kimutatása igazolj a fertőzést. A két savó vétele között legalább 10-14 napnak kell eltelnie.

pertussis bacerial infection

Hogyan kezeljük a betegséget?

A szamárköhögés kezelése makrolid típusú antibiotikummal történik. A 6 hónap alatti csecsemők kezelése kiemelten fontos, mert ebben a korosztályban a szövődmények is gyakoribbak. A betegség kezelésére 5 napos azithromycin, vagy 14 napos erythromicyn vagy 7 napos clarithromycin kezelés ajánlott. Egy hónap alatti újszülötteknél elsőként választandó antibiotikum az azithromycin; clarithomycin kezelés nem javasolt. Egy hónapos kor felett bármelyik macrolid tipusú antibiotikum választható. Trimethoprim-sulfomethoxazole kezelés két hónapos kor felett adható azokban az esetekben, amelyekben macrolid kezelés kontraindikált.

Az időben elkezdett antibiotikus kezelés csökkentheti a tünetek súlyosságát, a betegség lefolyásának idejét. A kezelést már a betegség gyanújakot el lehet kezdeni, nem szükséges megvárni a laboratóriumi eredményeket. Fontos továbbá a megfelelő folyadékpótlás, szükség esetén lázcsillapítás.

A pertussis ún. toxin-mediált kórkép, így betegség lefolyása a kezeléstől függetlenül is 6-8 hétig tart.

Kik igényelnek kórházi kezelést szamárköhögés esetén?

Légzési nehezítettség (szapora légzés, bordaközi behúzódás, orrszárnyi légzés, légzési segédizmok használata), négy hónap alatti életkor, táplálási nehezítettség, tüdőgyulladás, cyanosis, apnoe, görcsroham estén kórházi kezelés szükséges.

védőoltás beadás

Hogyan előzhetjük meg a betegséget?

Az átvészelt fertőzés után a védettség pontos időtartama nem ismert, egyes felmérések 20-30 évre teszik. Sem a korábbi védőoltás, sem az átvészeltség nem jelent életre szóló védettséget. A védőoltások csökkenthetik a szövődmények kockázatát, viszont a hordozást nem befolyásolják, ezért az újszülöttek védelmére felnőttkorban tíz évente emlékeztető oltás adása ajánlott. Várandósok immunizálása a várandósság harmadik trimeszterében – optimálisan a 28-32. gestatiós hét között –  az újszülött védelme érdekében ajánlott.

Hazánkban jelenleg érvényben lévő oltási programban acelluláris vakcinák használatosak. A vakcina inaktivált (elölt) kórokozót tartalmaz, csak kombinált formában érhető el. A DTPa oltóanyag diftéria-tetanusz-acelluláris pertussis komponenseket tartalmaz. A védőoltás 2, 3, 4 és 18 hónapos korban, majd 6 évesen és 6. osztályban javasolt. 11 éves kor után a vakcina ismétlése 10 évente javasolt. Két oltás között 8 hetes időszaknak kell eltelnie.

Azoknál a gyermekeknél, akiknél bármelyik kötelezően előírt védőoltás elmaradt, azt a legrövidebb időn belül pótolni kell.

Dr. Czegő Szidónia

Forrás:

UpToDate ( Pertussis infection in infants and children: Clinical features and diagnosis; Pertussis infection in infants and children: Treatment and prevention)
A Nemzeti Népegészségügyi Központ módszertani levele a 2023. évi védőoltásokról
https://www.antsz.hu/data/cms107585/VML_2023_NNK.pdf

Segíts az információ terjesztésében. Oszd meg a cikket ismerőseiddel is!