Mit érdemes tudni az étrend-kiegészítőkről?
Napjainkban az étrend-kiegészítők egyre népszerűbbek a fogyasztók körében, azonban a lakosság tájékozottsága ennek ellenére nem megfelelő a témában. A fogyasztók sokszor összekeverik az étrend-kiegészítőket a gyógyszerekkel. A gyógyszerek betegségek kezelésére és megelőzésére használhatók, míg az étrend-kiegészítők a hagyományos étrend-kiegészítésére szolgáló élelmiszerek.
A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) megfogalmazása szerint az étrend-kiegészítők kedvező hatást gyakorolnak az emberi szervezetre, azonban ezen termékeknek nem tulajdonítható betegséget megelőző vagy gyógyító hatás.
Az étrend-kiegészítőknél csak akkor használható legálisan az állítás, ha általánosan elfogadott tudományos bizonyítékokkal alátámasztható, hogy kedvezően hat az egészségi állapotra, csökkenti valamilyen betegség kialakulásának kockázatát vagy segíti a gyermekek egészségét és fejlődését. Fontos, hogy az egyes készítményeket külön-külön kell vizsgálni, tehát ha egy fajta termék kedvező hatású, akkor nem feltétlen igaz az, hogy egy másik, hasonló összetételű készítmény ugyanígy pozitív hatással bír.
Az étrend-kiegészítők nem sugallhatják a fogyasztó számára a következőket:
- A fogyókúra során várható testtömeg csökkenés üteme, mértéke.
- Betegség megelőző, vagy azt kezelő hatás, vagy erre történő utalás.
- Arra vonatkozó állítás, vagy utalás, hogy a változatos, kiegyensúlyozott étrend nem alkalmas a szükséges tápanyagok és biológiailag fontos anyagok bevitelére.
A rossz minőségű étrend-kiegészítők forgalomba kerülésének megakadályozása érdekében jött létre 2018-ban a Biztonságos Étrend-kiegészítő Program. A Program főbb célja, hogy a fogyasztók csak garantált minőségű, hamisítástól mentes termékekhez jussanak.
Leggyakrabban hamisított étrend-kiegészítők a fogyasztó szerek, éberséget fokozó szerek és a potencia nővelők, melyeknek legnagyobb része Indiából, Dél-Amerikából, illetve Kínából származnak
Mik az étrend-kiegészítők?
Az étrend-kiegészítők, olyan élelmiszerek, amelyek a hagyományos étrend-kiegészítését szolgálják, és koncentrált formában tartalmaznak tápanyagokat vagy egyéb táplálkozási vagy élettani hatással rendelkező anyagokat, egyenként vagy kombináltan; adagolt vagy adagolható formában kerül forgalomba.
Magyarországon az étrend-kiegészítők forgalmazását a 37/2004. (IV. 26.) ESzCsM rendelet írja elő. Az étrend-kiegészítők csak előre csomagolt formában hozható kereskedelmi forgalomba a végső fogyasztók számára. A rendelet meghatározza, hogy mely vitaminok, illetve ásványi anyagok kerülhetnek feldolgozásra. A rendeletben felsorolt anyagok tisztasági követelményeit külön jogszabály határozza meg.
Tartalmukat tekintve jellemzően a következő összetevői lehetnek:
- vitaminok
- ásványi anyagok
- aminosavak
- esszenciális zsírsavak
- rostok
- különböző növények és gyógynövénykivonatok
Az étrend-kiegészítő napi ajánlott bevitele minimum 15%-ában kell jelen lennie az étrend-kiegészítő gyártó által javasolt napi adagjában. A csomagolási jelölések fő részei kell, hogy tartalmazzák:
- Készítmény neve, forma, bejelentő
- Termék jellemző tápanyagcsoportjai
- Notifikációs szám
- Összetevők megnevezés vagy utalás a tápanyagok összetevőire
- Napi ajánlott fogyasztási mennyiség
- Figyelemfelhívás: az étrend-kiegészítők nem helyettesíti a vegyes étrendet.
- A terméket kisgyermek elől elzárva kell tartani
Szükséges-e egyáltalán étrend-kiegészítőket fogyasztani?
A kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás biztosítja a szervezet egyensúlyi állapotához, normál működéséhez szükséges tápanyagokat és a biológiailag aktív összetevőket is.
Bizonyos élethelyzetek – szigorú diéta, fogyókúra, rohanó életmód, betegségek utáni lábadozás stb. – amikor is kiegyensúlyozatlan a táplálkozásunk, kimerült a szervezetünk, betegség után lábadozzunk, szükségünk lehet étrend-kiegészítőkre. Természetesen ezek nem helyettesítik a vegyes táplálkozást és a kiegyensúlyozott életmódot.
Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a túlzott mennyiségű vitamin, aminosav, ásványi anyag, gyógynövény vagy rostbevitel káros is lehet, így az ajánlott mennyiséget nem szabad túllépni. Könnyen túladagoláshoz vezethet, ha nem vesszük figyelembe, hogy a különböző készítmények összetevői összeadódnak.
Forrásjegyzék:
https://ogyei.gov.hu/etrend_kiegeszitokkel_kapcsolatos_lakossagi_tudnivalok_/
https://europa.eu/youreurope/business/product-requirements/food-labelling/supplements/index_hu.htm
https://www.hazipatika.com/taplalkozas/taplalekkiegeszitok/cikkek/mindent_az_etrend-kiegeszitokrol_veszelyek_tevhitek