Amit a baba táplálásáról és hozzátáplálásáról tudni kell!

szoptatás

A legnagyobb ütemű fejlődés csecsemőkorban zajlik, így megfelelő táplálás alapvető fontosságú a gyorsan növekvő és fejlődő szervezet számára.

Szoptatás

 0-6 hónapos korig – Az élet első hat hónapjában ideális esetben a csecsemő táplálása kizárólagos szoptatással történik. A csecsemő számára legjobb táplálék az anyatej, mely teljes mértékben kielégíti mind a tápanyag, mind a folyadékszükségletét. Elegendő vizet tartalmaz a baba igényeihez (87% -a víz és az ásványi anyagok). Az anyatejben hihetetlen módon olyan sok értékes tápanyag és összetevő található, ami a csecsemő immunvédekezését is segíti.

A szoptatás megkezdésekor colostrum (előtej) termelődik, mely nagy mennyiségű immunglobulint, zsírban oldódó vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. Bár ez kis mennyiségben termelődik, de nincs ok aggódásra, ugyanis a szoptatás 6-10. napjára beindul az érett női anyatej termelődése. Szoptatás során a tej összes összetevőinek koncentrációja a baba igényeinek megfelelően változik, de eközben az anyának figyelnie kell a saját folyadékbevitelére, étkezésére.

Az anyatejes kisbabák statisztikailag ritkábban betegek, egészségesebben fejlődnek, kisebb eséllyel lesznek allergiások, de olyan megfigyelések is vannak, hogy az anyatejes táplálás után felnőttkorban kisebb az esélye a túlsúlynak, a cukorbetegségnek vagy a szív- és érrendszeri problémáknak. Szoptatott, jól fejlődő csecsemő esetén az élet első hat hónapjában nem szükséges a hozzátáplálás. Az anyatejes táplálású csecsemő esetén 6 hónapos korban kezdődik a kiegészítő hozzátáplálás, tápszert fogyasztó csecsemő esetén már 4 hónapos kortól.

 Tanács:

  • a szoptatás hossza minimum 5, maximum 20 percig tartson
  • minden étkezés után ”büfiidőt” tartson
  • a csecsemő minden szopás alkalmával az egyik mellet ürítse ki teljesen
  • a szoptatott csecsemőnek lehetőleg ne adjon nyugtató cumit, ne etesse cumisüvegből, ez ugyanis helytelen szopási technikákhoz vezet
  • a lefejt anyatejet hűtőben 48 óráig, mélyhűtőben lefagyasztva 3-6 hónapig tárolhatja

Táplálás anyatej hiánya esetén

Az anyatej teljes hiánya vagy nem elegendő mennyisége esetén tápszeres pótlásra van szükség, melyek általában por vagy folyékony formában találhatóak. Minden szilárd por tápszer csomagolásán látható az adagolás, mely előírja, hogy hány ml vízhez hány adagolókanál port kell adni.

Hozzátáplálás ( 6 hónapos kortól )

A hozzátáplálás során még nem kell elhagyni teljes mértékben az anyatejes táplálást, kezdetben csak egy étkezést kell helyettesíteni majd idővel elég akár a reggeli és a késő esti szoptatásokat meghagyni. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) azt ajánlja, hogy a csecsemők az anyatej mellett 6 hónapos korban kezdjék meg a kiegészítő élelmiszereket fogyasztását, kezdetben naponta 1, később 2 alkalommal majd minél nagyobb és ügyesebb a baba, fokozatosan építsék be az étrendjébe akár napi 3-4 alkalommal az egyéb ételek fogyasztását.

Az ételeket megfelelő higiénia betartásával és megfelelő módon kell elkészíteni a kórokozókkal való szennyezés kockázatának minimalizálása érdekében.

baba táplálás

Mit mikor ehet a baba? íme egy sorrend:

6 hónapos korban: 

alma-, őszibarack-, meggylé, meggypép, burgonya, sárgarépa, sütőtök, valamint  bevezetésre kerülhetnek a gluténmentes tejpépek, önálló étkezésként vagy gyümölccsel keverve.

7  hónapos korban: 

banán, körte, cukkini, saláta, tök, cékla, paradicsom, fehérrépa, spenót, állati fehérjeként először baromfi mehet, amit sótlan vízben főzünk meg.

8 hónapos korban:

paradicsom nyersen,  zöldborsó, zöldbab átpasszírozva, karfiol, karalábé, kelkáposzta, brokkoli, sóska.

8. hó után

zöld fűszerekkel ízesíthetünk (petrezselyem, kapor, zellerlevél), és reszelt sajtot és túrót használhatunk a dúsításra. Rágcsálhat a gyermek kiflit, kenyeret.

9 hónapos korban: 

borjúhús, sovány sertéshús és marhahús,

10 hónapos korban: 

főtt tojássárgája (napi 1db)

11 hónapos korban: 

szálkamentes főtt hal komplettálhatja a főzeléket.

1 éves kor után:

apró magvas gyümölcsök (eper, szőlő, málna, ribizli), citrusfélék, sárgabarack, dinnye, Junior italok, kefir, joghurt, pudingok, tejföl és a tojásfehérje.

2 éves kor után:

száraz hüvelyesek (lencse, szárazbab, sárgaborsó, fejtőbab), valamint a fejes káposzta és a gomba színesítheti a táplálást

Tanács:

  • ha a gyerek nem akarja elfogadni az ételt, dicsérje meg őt, hogy jól eszik majd próbája újra, ha többszöri próbálkozásra elutasítja, kínálja valami mással
  • étkezések közben ne adjon sok vizet/folyadékot a babának, mert csökkenti az étvágyát
  • fokozottan figyeljen arra, hogy gyermeke napközben is fogyasszon folyadékot

Az új ételeket mindig fokozatosan vezessük be az étrendbe. Egyszerre mindig kizárólag egy újdonsággal próbálkozzunk, melyet több alkalommal is kínáljunk fel a csecsemő számára. Az egyfajta újdonság fontossága, az esetleges allergia, vagy érzékenység fellépése miatt fontos, mivel így nyomon követhetjük, mi váltotta ki a kedvezőtlen reakciót. A gyermek székletét és bőrét figyelve tudjuk a legtöbb információt megszerezni arról, hogy a hozzátáplálás jó irányba halad-e.

Lucsánec Viktória

A cikk megosztását külön köszönjük! 😉

Források:
www.who.int/nutrition/topics/complementary_feeding/en/
noihirek.hu/cikk/babamama/51_dolog_amit_tudni_kell_az_anyatejrol
wwwklinikaikozpont.u-szeged.hu/pedia/images/pdf/CME_AN/4ANFT/09.pdf
motherchildnutrition.org/healthy-nutrition/about-essential-nutrition-actions/benefits-of-breastfeeding.html

Képek:
dreamstime.com/Stockveres
dreamstime.com/Evgenyatamanenko

Segíts az információ terjesztésében. Oszd meg a cikket ismerőseiddel is!