A körömvirág -Calendula officialis
A körömvirág a legsokoldalúbb gyógynövényünk.
A Földközi-tenger mellékéről és Ázsia nyugati térségéről származik. Azokban az országokban, ahol gyógynövényként régóta termesztik (Németország, Lengyelország) a virágok narancsszínűek és a fészekben nyeles virágok találhatók. Egynyári virág, szárának hossza elérheti a 60 cm-t, levelei szórt állásúak. A termése görbült kaszat. Kis kertekben elveti magát. A magvak 3-5 évig őrzik meg csírázó-képességüket. Fészkes virágzatának szirmai citromsárga vagy narancsvörös színűek, nyár elejétől késő őszig nyílnak. A gyűjtést napsütésben végezzük, ilyenkor nagyobb az illóolajok gyógyhatása. Már száraz szirmai erősen nedvszívóak, régen a körömvirágot esőjósnak hívták, ha reggel 7 óráig nem nyíltak ki a virágai, az esőt jelentett.
Hatóanyagai:
Karotinoidok, flavonoidok, illóolajok, E-vitamin, keserű anyagok, triterpének, cseranyagok, és gyanták.
„Minden betegség gyógyítható – írta Szent Hildegard –, Isten soha nem engedett volna betegséget megszületni, ha nem teremtett volna ellene való gyógyszert is.”
A körömvirággal a rák ellen is kísérleteznek. Olvastam, hogy a középkorban királyok életét mentette meg három-négy körömvirág nyers elfogyasztása, semlegesítette az arzént, a mérgeket.
Alkalmazása belsőleg:
A körömvirág nyersen vagy tea formájában fogyasztható. Serkenti a vérkeringést, erősíti a szívet. Csökkenti a vérnyomást, nyugtató hatása van. Erősíti a nyirokrendszert. Kiváló szer köhögés, vírusos megbetegedések, herpesz ellen, számos kórokozóra antibakteriális hatása van. Kiütések, kanyaró, bárányhimlő ellen, medencetáji és bélfertőzések ellen, vékonybél- és vastagbélgyulladás gyógyítására, az egész emésztőrendszer fertőtlenítésére, hasmenés és vérzés elállítására, serkentik a máj és az epehólyag működését, keserű anyagai segítik a mérgek kiürítését, fokozzák az enzimtermelést, jó ízületi gyulladás és köszvény kezelésére, használják daganatok és ciszták kezelésére, csillapítja a menstruációs vérzést és görcsöket, erősíti a szaporítószerveket, ösztrogénhatású, enyhíti a klimaxos hőhullámokat.
Alkalmazása külsőleg:
Tinktúra, kenőcs, olaj formájában, vagy egyszerűen csak leforrázzuk virágait. Szoptatós anyukák mellbimbójára téve gyulladáscsökkentő hatású, alkalmazzák fagydaganatra, aranyér, fekély, rovarcsípés, szemölcs, láb- és körömgomba, tyúkszem és bőrkeményedés, ekcéma ellen. Megakadályozza a sebfertőzést, a gyulladást, csillapítja a vérzést, elősegíti a hegesedést. Jól társítható cickafarkkóróval.
Friss lé készítése:
A körömvirágot (célszerű egész nyáron szedni, mert akkor meggátoljuk a magvak kötését, a tő fiatal marad és folyamatosan virágzik), a megmosott szárát, leveleit összeturmixoljuk, vászonkendőn átnyomjuk, leszűrjük.
Kenőcs készítése:
Két marék virágot összevágunk, majd egy 200 g disznózsírban rövid ideig pirítjuk, lefedve egy napig állni hagyjuk. Másnap egy kicsit felmelegítjük, majd kis edényekbe átszűrjük, tetszés szerint tisztítjuk (a megmaradt növénydarabokból kitűnő pakolás készíthető sérült bőrfelületekre), hűtőben tároljuk.
Ülőfürdő:
Két marék friss körömvirágot, vagy fél marék szárított növényt használunk egy fürdéshez.
Borogatás:
Forrázzunk le 1 csésze forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított körömvirágot, majd 10 perc után szűrjük le (levét ne dobjuk el, kiváló hatást érhetünk el gombás felületek kezelésére). Borogassuk vele a sérült felületet naponta többször.
Fűszerként:
Virága nyári saláták vidám díszítője. A húslevesnek sárgás színt kölcsönöz, kissé kesernyés íze kiváló köretek, halak ízesítéséhez, netán vajas kenyérre szórva.
Napsárga virága életerőt, vidámságot s melegséget áraszt. Vágyódó lelkünknek ihletet sugall.
Irodalmi források:
Gottfried Hertzka: Így gyógyít Isten – Szent Hildegárd gyógymódja, Makrovilág Könyvkiadó, 1989
Maria Treben: Egészség Isten patikájából, Hungalibri Kiadó Budapest, 1990
Gyógyító növények (összeállította Lőrinczi Mariann) Kossuth Nyomda, Pallas Stúdió Budapest, 2000
Antalné Tankó Mária: Gyimes-völgyi csángó népi gyógyászat, Európa Folklór Intézet – L’Harmattan 2003
Dr. Rácz G.–Dr. Laza A.–Dr. Coiciu E. : Gyógynövények, Ceres Könyvkiadó Bukarest, 1975
Melius Péter: Herbárium (Az fáknak, füveknek nevekről, természetekről és hasznairól, Kriterion Könyvkiadó Bukarest, 1978
Szabó György, Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember nyomában, Bükkszentkereszt, 2013