Cukorbetegség gyermekkorban
Mi a cukorbetegség?
Diabétesznek, azaz cukorbetegségnek nevezzük azokat az állapotokat, amelyekben valakinek tartósan magas vércukorszintje van.
Milyen tünetek alapján ismerhetjük fel?
Figyelemfelkeltő tünet lehet, ha a gyermek a megszokottnál több folyadékot iszik és gyakrabban, többet pisil. Ha a korábban már szobatiszta kisded éjszaka újból bepisil. Jellemző a testsúlycsökkenés, fáradékonyság is. Később, súlyosabb állapotban hányás, hasfájás, az arc kipirulása, a légzés megváltozása alakulhat ki.
Minden diabetesesnek ugyanaz a betegsége?
Nem biztos, hogy a cukorbeteg nagypapának és unokájának ugyanaz a betegsége.
A magas vércukorszintnek több oka lehet, ezek alapján többféle cukorbetegséget különböztetünk meg. Az inzulin az a hormon, amelynek fő feladata, hogy a vérből a cukrot a sejtekbe juttassa, így csökkentse vércukrunkat. Ez egy nagyon fontos lépés az anyagcserénkben, hiszen a cukor a sejtjeink fő energiaforrása. Ha nem termelődik elegendő mennyiségű inzulin vagy a sejtek nem képesek reagálni megfelelően az inzulin hatására, akkor emelkedik a vércukorszint, kialakul a cukorbetegség.
A gyermekkorban kezdődő diabétesz döntő többsége 1-es típusú cukorbetegség. Ez egy autoimmun folyamat következménye, amely során a szervezet olyan ellenanyagokat termel, amelyek elpusztítják az inzulin termelő sejteket. Kialakulásának hátterében genetikai hajlam is áll, ezenkívül valószínűleg több környezeti faktor együttes hatására alakul ki a betegség. Kisdedkortól a fiatal felnőttkorig jellemző a betegség kezdete.
A 2-es típusú cukorbetegség a túlsúly szövődményeként alakul ki. Korábban szinte csak felnőtt életkorban észlelték, ma már – a túlsúly egyre nagyobb előfordulásával párhuzamosan – gyermekkorban is találkozunk ezzel a betegséggel. Ebben az esetben az inzulintermeléssel nincs probléma, sőt a normálisnál több inzulin termelődik. Azonban a felszaporodott zsír miatt a szervezet nem érzékeny az inzulinra (inzulinrezisztencia alakul ki), tehát az inzulin hatása nem érvényesül.
Az előzőeknél ritkább előfordulású betegségek az öröklődő diabetes típusok (MODY). Itt a családban legalább három, egymást követő generációban fordul elő cukorbetegség.
Cukorbetegséget okozhat gyógyszeres kezelés is, például nagy adagú szteroid kezelés. Ez jellemzően átmeneti állapot, a szteroid kezelés leállítása után megszűnik.
Mik a kezelési lehetőségek?
A cukorbetegség élethosszig tart?
A cukorbetegség típusától függően különböző a megfelelő kezelés, a mai tudásunk szerint teljes gyógyulás nem lehetséges, de tünetmentes, panaszmentes állapot létrehozás igen.
Minden diabétesz típus kezelésének három alappilére van: gyógyszer ( ez inzulin vagy egyéb gyógyszer lehet), megfelelő étrend és fizikai aktivitás.
Az 1-es típusú cukorbetegség esetén inzulint adunk, hiszen ezt nem tudja termelni a beteg szervezete, kívülről pótoljuk. Fontos része még a terápiának az életkornak és aktivitásnak megfelelően kialakított meghatározott szénhidráttartalmú étrend és a rendszeres mozgás is.
A 2-es típusú diabetes kezelésében első lépcsőként a cukormentes, kalóriacsökkentett étrend és a rendszeres testmozgás kap fontos szerepet. Gyermekkorban az életmódváltással, testsúlycsökkentéssel az anyagcsere eredményesen rendezhető. Amennyiben ez sikertelen, gyógyszeres kezelésre is szükség van. Fontos megjegyezni, hogy a közhiedelem szerint kevésbé veszélyesnek tartott 2-es típusú cukorbetegek közel 30%-nak már szövődménye van a diagnózisfelállításakor!
Mikor és milyen szövődményekre kell számítani cukorbetegség esetén?
Hosszú évek, évtizedek elteltével – főleg tartósan magas vagy nagyon ingadozó vércukorszint esetén- a kis és nagy erek falai valamint az idegek károsodnak. Ezek következtében szív-érrendszeri betegségek, veseelégtelenség, látásproblémák, érzészavarok, a lábakon nehezen gyógyuló bőrelváltozások alakulhatnak ki.
Bíztatás 🙂
Az 1-es típusú diabetes nem előzhető meg, de kellő odafigyeléssel jó cukoranyagcsere és teljes értékű élet élhető.
A 2-es típusú cukorbetegség egészséges életmóddal megelőzhető.