A pikkelysömör vagy psoriasis

pikkelysömör

A pikkelysömör, orvosi nevén a psoriasis, olyan, több gén eltérése által okozott betegség, mely a bőrt, a körmöket, valamint a hajas fejbőrt érintheti.

Leírását már az ókori görög, római orvosok műveimben is olvashatjuk. Krónikus, makacs megbetegedés, lefolyása hosszadalmas, kimenetele előre nem jósolható meg. Az esetek zömében a kórkép nem súlyos, a tünetes és tünetmentes időszakok spontán váltakozhatnak. Azonban a tüneteket bármi fellobbanthatja, előfordulhat, hogy az egész testet elborítják, úgynevezett erythroderába megy át a folyamat.

Előfordulása hazánkban 2%-ra becsülhető.

A nők gyakrabban , míg a férfiak ritkábban betegednek meg. Megjelenhet minden életkorban, a születéstől az emberi élekor legvégső határáig. Az első megjelenés általában 15 éveskor előtt, többnyire a hajas fejbőrön történik. Az utóbbi években a fiatalkori és a csecsemőkori psoriasisos esetek száma emelkedett.

A betegség oka:

A hámsejtek érésének a felgyorsulása. A pikkelysömör kialakulását a veleszületett hajlam mellett számos más külső és belső tényező is kiválthatja: kontakt provokáló faktorok, valamilyen fertőzéses, gócként szereplő megbetegedés, rossz fog, arcüreggyulladás, felső légúti hurut stb.

A pikkelysömör a belső szerveket nem betegíti meg, de ízületi panaszokkal társulhat. A belsőszervi betegségek viszont nagy mértékben ronthatják a beteg bőrállapotát.

A pikkelysömör nem fertőző betegség, a beteg a környezetére nem veszélyes.

pikkelysömörA psoriasis soha nem nedvedzik, nem fertőződik felül. A psoriasis megállapítása egyszerű, általában a klinikai kép alapján történik, fájdalommentes bőrgyógyászati vizsgálattal. A pikkelysömör tünetei annyira jellegzetesek, hogy a bőrgyógyász a vizsgálat alapján könnyen diagnosztizálhatja. Amennyiben a kórkép nem típusos (pl. tenyéri-talpi pikkelysömör) van csak szükség szövettani vizsgálatra. A psoriasisnak nagyon sokféle formája van. A veleszületett hajam és provokáló faktorok együttesen alakítják ki a psoriasis jellegzetes képét. A hajlam mértéke betegenként változó , a provokáló faktorok is különbözőek, ugyanazon betegnél az élet folyamán változhatnak. Ezért sokszínű a pikkelysömör.

A csecsemőkori pikkelysömör vagy psoriasis

néhány hetes korban, legtöbbször a pelenkás tájon vagy környékén számos, gyorsan összefolyó, tenyérnyi, vörösesbarnás, beszűrt elváltozásként jelentkezik, mely a szokásos popsikenőcsökre nem mutat javulást. Nagyobb gyermekeken fehér, pikkelyesen hámló, vörösesbarna, beszűrt, kaparásra vérző, kisebb-nagyobb méretű göbcsék jelentkeznek. Az apróbb jelenségek összeolvadásából plakkok keletkeznek, amelyeket jellegzetes ezüstszínű pikkelyes hámlás borít. Ezen tünetek leggyakrabban könyökön, a térdeken, a végtagok feszítő felszínén a hajas fejbőrön fordulnak elő.

Egyik első leírója (Köbner) után nevezték el, amikor valamilyen fizikális behatás (szamárharapás) helyén jelennek meg a típusos elváltozások. Ismerete azonban az inverz forma, amikor a fent leírt elváltozások a lágyékhajlatban, hónaljárokban, hasi redőkben láthatóak. A legtöbb esetben körömérintettség: szurkáltság, vaskos, gombás fertőzésre emlékeztető felrakódás, töredezettség is fennáll.

A psoiasis (pikkelysömör) ma még véglegesen nem gyógyítható, de tünetmentesíthető.

A tünetmentes időszak hossza változó, esetenként több év is lehet. Kezelésében többféle eljárás lehetséges. A bőrgyógyász psoriasisos tünetek milyenségét, számának mennyiségét, ha van valamely más társbetegsége azt az életkort, a beteg nemét, bőrtípusát és még több más szempontot is figyelembe véve választja ki a beteg számára a legkedvezőbb, legeredményesebb kezelést. Általános megfigyelés, hogy nyáron, a napfény hatására a tünetek általában javulnak, de kivételes esetekben a fény ronthat az állapoton.

A kezelés lépései:

pikkelysömörElső lépésként a pikkelyek leválasztására kerül sor hámlasztó salicylt vagy karbamidot tartalmazó kenőccsel. Mikor ez megtörtént, a plakkok alkalmassá válnak a gyulladáscsökkentő kezelésre, mely általában kevert szteroidos krémekkel történik. Esetenként Ditranol ecsetelő és paszta, helyi D- vitamin származék használatára kerülhet sor. Osztályunkon korszerű UV-A és UV-B fényterápiára is van lehetőség, melyet kombinálunk a kenőcsös kezeléssel. Bőrgyógyászati osztályunk alapfelszereltsége közé tartozik az országban kevés helyen elérhető, fényterápiás fésű, mely a hajas fejbőr pikkelysömörének kezelésében elengedhetetlenül fontos. Szükség esetén sor kerül a végtagok vékony kötésére is. A kötésnél ügyelni kell arra, hogy a mozgásban ne korlátozza a gyermeket.

Mivel a psoriasis kialakulását pszichés trauma is provokálhatja, adott esetben fontos a gyermek pszichés vezetése, akár szakember segítségével. A gyermeket be kell vonni a mindennapi kezelésbe, nagyobb gyermek esetén fontos az önálló bőrápolás megtanítása.

A psoriasis nem súlyos betegség, mert az életet nem veszélyezteti, de az életminőséget nagymértékben rontja. Problémát okozhat a társas kapcsolatok kialakítása, serdülő és felnőttkorban nehezített lehet a társadalmi beilleszkedés, érvényesülés. Megfelelő kezelések mellett mindezen pszichés hatások elkerülhetők.

Illyésné Zámola Kinga

Segíts az információ terjesztésében. Oszd meg a cikket ismerőseiddel is!